Nawierzchnie z kostki brukowej, w której szczeliny wypełniono piaskiem lub ewentualnie innym kruszywem z czasem tracą walory estetyczne i użytkowe. Porastają trawą, chwastami, mchem. Wymagają tym samym okresowego czyszczenia z roślinności, co prowadzi do wypłukania piasku.
Pierwszą opcją jest pozostawienie fug bez zasypywania. Mamy wtedy zdecydowanie lepszy odbiór wody opadowej, ponieważ zdecydowanie szybciej woda wsiąka między kostkami. W miejscach, gdzie spady są źle wykonane albo szosa znajduje się wyżej niż poziom gruntu posesji, ma to duże znaczenie. Na „puste” fugi można wykonać oprysk chemiczny środkiem biobójczym i to w znacznym stopniu ograniczy rozwój niechcianych organizmów.
Drugim rozwiązaniem jest zasypać kostkę specjalnym kruszywem, którym może być m.in. płukany piasek kwarcowy. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że ziarenka i zarodniki mchu i chwastów nie będą mieć tak łatwo, żeby osiąść i zacząć porastać w fugach. Niektórzy lubią zasypane fugi, a inni wolą, gdy fuga jest bardziej pusta, co uwydatnia strukturę bruku. Nie piszemy tutaj o sytuacji, gdzie zasypuje się fugi nowo położonej kostki po to, aby ją unieruchomić. W omawianych sytuacjach kostki brukowe są już kilkuletnie i nie grozi im przemieszczanie.
Nasza firma stosuje wyłącznie płukany, oczyszczony, suchy i pakowany w worki 25kg, drobnoziarnisty piasek kwarcowy z pewnego źródła. O odpowiedniej, dla danego typu bruku, frakcji. W przeciwieństwie do zwykłego piasku nie posiada on zarodków chwastów ani pożywki dla nich. Dodatkowo dzięki temu, że jest on suchy, od razu dokładnie wypełnia szczeliny i nie zapada się po pierwszym deszczu. Brak drobnego pyłu, zwłaszcza w przypadku kostki z posypką sprawia, że bruk po fugowaniu dalej wygląda czysto (drobny pył osiada w wierzchniej warstwie bruku). Dzięki zastosowaniu odpowiedniego piasku kwarcowego przedłużamy czas dobrego wyglądu naszej kostki brukowej.
UWAGA: Zastosowanie nieodpowiedniego piasku może trwale przebarwić kostkę!
Doradztwo, wyceny i rezerwacje terminów – tel. 720 795 048